Dovolená 10.6 - 19.6.22

Zajímavá fakta o nehtech

zajimava fakta onehtech

 

Nehty nohou a rukou se zakládají na špičkách prstů kolem 10. týdne prenatálního vývoje jako modifikace vrstev epidermis. Vývoj nehtů na rukou předchází vývoj nehtů na nohou asi o 4 týdny. Koncem 32. týdne prenatálního vývoje dosahují nehty na rukou špiček prstů, na nohou během 36. týdne.

Rychlost růstu nehtů závisí na mnoha faktorech včetně věku, zdraví, dědičnosti, pohlaví jedince, a také na ročním období.

Nehty rostou nepřetržitě po celý život, ve stáří je jejich růst pomalejší. Růst nehtů u malých dětí je rychlý, celý nehet odroste během 6 až 8 týdnů. U dospělých se rychlost růstu pohybuje v rozmezí 0,5 – 1,2 mm za týden, celý nehet tedy odroste během 6 měsíců. Nehty na nohou vyžadují na stejný růst 2krát až 3krát delší dobu než nehty na rukou.


Nehty rostou nejrychleji na nejdelším prstu, což je prostředník, po něm následuje prsteník a ukazovák. Nejpomaleji roste nehet na malíku, o něco rychleji na palci 1,2 mm za týden.

Nehty na pravé ruce u praváků rostou rychleji než na levé ruce, a naopak, což je pravděpodobně dáno větším používáním dominantní ruky, a tím větším opotřebením nehtu, které jeho růst povzbuzuje.

Během letních měsíců mění většina lidí svoje stravování. Strava je variabilnější, což nehtům prospívá, růst je tedy rychlejší

Růst nehtů u žen se liší během fází menstruačního cyklu, což je způsobeno činností hormonů. V normálním menstruačním cyklu se několik dní před menstruací zvyšuje sekrece folikulostimulačního a luteinizačního hormonu. Dále také dochází ke zvýšení hladiny estrogenů a progesteronu. A právě v tomto období je růst nehtů rychlejší.

Nehty rostou rychleji během těhotenství. Po těhotenství se rychlost vrací opět k normálu. V těhotenství dochází k zvýšené sekreci estrogenů, produkovaných fetoplacentární jednotkou.

Co se týká rychlosti růstu z hlediska pohlaví jedince, je růst rychlejší u mužů. Muži častěji než ženy vykovávají manuální práce, při kterých dochází ke kontaktu nehtů s předměty a tedy k většímu opotřebení nehtů.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Napsat komentář

Související produkt

Čist dále

Co je to LIGASANO?

Ráda bych vás upozornila úžasný produkt LIGASANO. Materiál LIGASANO není novým výrobkem, ale na trhu v České republice se nevyskytuje.

Více
Košík