Příznaky a léčba při onemocnění nehtů

     V teplých měsících chce každý z nás konečně osvobodit svoje nohy od ponožek a uzavřených bot, ale ne vždy se naskýtá hezký pohled: zesílená místa na nehtech, ohyby nebo zákruty se najednou stávají viditelnými. Jak je možné, že se toto vůbec vytvoří a existuje nějaká léčba?

Nejprve se zaměříme na změnu nehtového lůžka na tzv. Pachyonychii, což je ztluštění nehtové ploténky, kdy samotná nehtová ploténka je tenká. Podle expertky Anke Niederau mohou být příčiny tohoto problému následující: často se jedná o dědičnost nebo tlak či nárazy zapříčiněné velice úzkou nebo špatnou obuví. Co se s tímto problémem dá dělat? Samotný nehet by neměl být ostříhán, neboť je velice tenký, ale měla by být opatrně odstraněna zrohovatělá kůže. Teprve poté se může začít s nehtovou protetikou. Pozitivní léčbu můžeme podpořit širokými botami, doporučené je cvičení zaměřené na chodidla a ortézy.

Často je pachyonychie na první pohled nerozeznatelná od onychogryposi. Nehty mají houbovité zesílení nebo ohyby, tzn. nejedná se o zrohovatělou kůži, ale nehet sám se zesiluje, zrohovatělá kůže je často rozpoznatelná na spodní straně deformovaného nehtu. Často dochází ke zbarvení nehtu a sotva drží na nehtovém lůžku, spíše roste více vzhůru. V mnoha případech je příčinou nedostatečná péče, ale důvodem mohou být i zdravotní problémy. Tento problém může být ošetřen odstraněním nebo opilováním nehtu rostoucího přes nehtový okraj na normální tloušťku. Častokrát jsou ale takové nehty křehké a dokonce mykotické (příčinou je houba). V tomto případě musí být člověk opatrný a měl by postižené místo ošetřit antibakteriálními a antivirotickými látkami.

  Zesílené nehty jsou často popisovány jako tzv. zdřevnatělé nehty, neboť jsou tvrdé jako dřevo a opticky se mu podobají, tzv. onychogrypotické nehty. Ztrácí průhlednost, formu a ohebnost. Často je toto onemocnění doprovázeno houbovou infekcí (na nohou či na nehtech). Je nutné tyto přebytečné plochy postupně odstraňovat a snižovat tlak nebo tření postižených míst. V těchto případech musíme věnovat pozornost možným mykózám a ošetřovat je, neboť hygiena je v tomto případě velice důležitá.

 Další formou deformace nehtů jsou zarostlé nehty (tzv. Unguis incarnatus), kdy nehet roste do okolní tkáně, přitom je možné tento problém poměrně snadno ošetřit. Zarůstání nehtu může být zapříčiněné nošením úzkých bot nebo špatným zastřihnutím nehtu, kdy je nehet příliš zkrácen. V tomto případě pomůže korektor zarostlých nehtů, který napomáhá pomalému zvedání nehtu, aniž by se oddělil od nehtového lůžka, a samozřejmě nošení správné obuvi a ponožek. Stejně tak jako u výše zmíněných problémů se i u tohoto doporučuje konzultovat léčbu s odborníkem.

  Pokud nehty vypadají nevzhledně, máme nutkání je lakovat. Ale pozor! Tradiční a nepropustné laky mohou tento problém ještě více zhoršit. Zejména v případě mykózy působí neprodyšná vrstva pod nehtem jako skleník a houba se může volně rozšiřovat. V těchto případech bychom měli používat takový lak, který podporuje prodyšnost.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Napsat komentář

Čist dále

Co je to LIGASANO?

Ráda bych vás upozornila úžasný produkt LIGASANO. Materiál LIGASANO není novým výrobkem, ale na trhu v České republice se nevyskytuje.

Více
Košík