Korneologie – co to je?

S příchodem nových vědeckých objevů se velmi často přezkoumávají zdánlivě fundamentální základy celých lékařských oborů, zároveň často vznikají nové směry vědecké činnosti.

To je přesně to, co se stalo s korneologií – vědou o stratum corneum epidermis (lat. rohová vrstva – horní vrstva pokožky, vrstvy zploštěných odumřelých buněk, které se odlupují), která ji považuje za hlavní bariéru pokožky. K rozvoji této disciplíny významně přispěl americký dermatolog Albert Kligman.

 

Předtím, než Kligman začal posuzovat horní vrstvu pokožky jinak se věřilo, že stratum corneum epidermis jsou „mrtvé“ nadržené šupiny, které jsou v podstatě mechanickou bariérou mezi vnějším prostředím a podkladovými vrstvami kůže.

Ve svých studiích Kligman aplikoval takové metody studia epidermis jako jsou: korneometrie (hodnocení úrovně hydratace stratum corneum), sebometrie (hodnocení aktivity mazových žláz), tevametrie (měření transepidermální ztráty vlhkosti), pH-metry (hodnocení pH na povrchu kůže), mexametrie (hodnocení pigmentace a zarudnutí), cutometrie (hodnocení pružnosti pokožky), atd. Kligman na základě své práce spolehlivě dokázal, že stratum corneum epidermis je živá, dynamická tkáň, na jejímž stavu závisí bariérová ​​funkce pokožky.

Všechny tyto znalosti o epidermální bariéře zcela změnily přístupy k léčbě kožních onemocnění a přinesly mnoho nového jak do oborů, tak do výroby prostředků pro dermatologii a ko

 

smetologii. V důsledku toho se také objevila korneoterapie – souhrn přístupů, metod a nástrojů, jejichž účinek je zaměřen na obnovení a údržbu bariérové ​​funkce stratum corneum.

Málokdo ví, že podráždění, zarudnutí, suchá pokožka, vznik pocitu pnutí či stahování nejsou ničím jiným než vnějšími projevy narušení bariérové ​​funkce epidermální vrstvy. K těmto poruchám mohou vést jak vnější faktory (vliv vysoké teploty, větru, ultrafialového záření), tak agresivní kosmetické procedury (peeling, resurfacing, dermabraze).

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Napsat komentář

Čist dále

Co je to LIGASANO?

Ráda bych vás upozornila úžasný produkt LIGASANO. Materiál LIGASANO není novým výrobkem, ale na trhu v České republice se nevyskytuje.

Více
Košík