Exostóza!

Exostóza je patologický stav, který je charakterizován růstem kostí nebo vznikem chrupavek na povrchu kostí, nejčastěji – v důsledku poranění.⠀

Dejme tomu že jste si člověk zraní nehet, ale nevěnuje tomu úrazu pozornost. Čas plyne, nehet změní barvu, deformuje se, začíná houstnout a téměř přestává růst. “Možná je to plíseň?” – řekne si. “Plíseň!” – řekne dermatolog, diagnostikující mykózy dle vzhledu.⠀Pak klasický scénář: jde se do lékárny, kupuje se něco antimykotické a maže se a maže, dokud neskončí veškerá trpělivost. Až ve stavu zoufalství se začíná s hledáním alternativ. Najde si odborníka, který slíbí, že vše opraví pomocí nehtového rovnátka nebo alespoň pro letní období nasadí nehtovou protetiku. V tomto režimu lze žít mnoho let a ztratit naději, že se někdy vrátíte k normálnímu stavu a naroste Vám zas zdravý nehet.

🙏Je mi velmi líto, ale musím oznámit, že v takových případech normální nehet opravdu nemůže být vyléčen, veškeré úsilí je zbytečné, protože není odstraněna příčina.⠀

Běžné trauma vede k růstu subunguální exostózy – objemný růst kostí, který deformuje válec, se stává nepřekonatelnou bariérou pro nehty. Nehtová deska zhoustne, protože nemá kam dál růst. Prst sám se zvětšuje a může začít bolet, pak se může rozvíjet zánět a spolu s ním zvýšení diskomfortu a bolesti.⠀

Až donedávna se se subunguální exostózou nic nedělalo. Tento problém byl považován za kosmetický a věnovat se mu nebylo důležité.

😔Bohužel, ani v současné době v ČR neexistuje žádný specialista, který by si s tím dokázal poradit, ale jsou tu i dobré zprávy.⠀V lednu jsem byla na stáži u @podologicznie_ (Dominika Billik www.dczs.pl). Chtěla jsem vědět o tomto problému víc a zjistit, jak tento problém vyřešit a pomoci svým klientům. Potkala jsem tehdy úžasného chirurga Ursulu Staszek-Syewczyk, která vyvinula chirurgické řešení. Ano, musíte si pro tuhle proceduru zajet, ale výsledek určitě stojí za to!

Pokud exostóza ovlivňuje kvalitu vašeho života, pak je tato informace určena právě Vám.

Informace o postupech získáte přímo v Centru pro podologii Dominika Billik www.dczs.pl. Operace trvá přibližně 30 minut. Po odstranění švů je nutné 14 dnů dodržovat zvláštní režim. Dále budou existovat určitá omezení při sportu, budete muset sledovat, jaké boty nosíte, aby se zabránilo recidivě.

Doufejme, že v České republice se objeví chirurg, který se chce tomuto problému věnovat a studovat a pak pomůže spoustě lidí s vyřešením těchto potíží.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Napsat komentář

Čist dále

Co je to LIGASANO?

Ráda bych vás upozornila úžasný produkt LIGASANO. Materiál LIGASANO není novým výrobkem, ale na trhu v České republice se nevyskytuje.

Více
Košík