Co je kosmetická chemie?

Význam kosmetické chemie.

Co je kosmetická chemie? Na první pohled je odpověď jednoduchá – je to chemie kosmetických přípravků. Odpověď je však složitější, pro objasnění se podíváme na vývoj kosmetické chemie.

Zatímco do první poloviny 19. století byla výroba kosmetických přípravků založena na empirických znalostech (založených na zkušenostech), často děděných jako výrobní tajemství, od 2. poloviny minulého století, na základě prudkého rozvoje průmyslové, analytické a preparativní chemie, se vytvořil teoretický základ výroby kosmetických přípravků v kosmetických výrobcích jako suroviny jen přírodní látky, v uvedeném časovém období se objevují nové chemické látky – syntetické, mnohokrát kvalitnější a levnější. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Teprve mezi lety 1830 až 1840 došlo k izolaci pevného parafínu a parafinového oleje z ropy. Dnes jsou to základní kosmetické suroviny bez kterých se neobejde 80 % kosmetických přípravků.

Kosmetická chemie je hraniční obor, ve kterém se prolíná více vědních oborů. Kosmetický chemik musí rozumět i kosmetické technologii, znát výrobní stroje. Jen tak pozná možnosti podniku, ve kterém se kosmetika vyrábí. Nemusí být technologem, musí však dobře znát technologické principy. Dále by měl znát základy kosmetologie, tj. měl by mít znalosti o přímých důsledcích působení kosmetických přípravkú na lidskou kůži, o funkčních vlastnostech kosmetických přípravků i formách jejich testování. Má znát i metody analytické chemie, které využívá pro stanovení čistoty vstupních surovin.

Kosmetické suroviny.

Kosmetické suroviny jsou výchozí látky pro výrobu kosmetických přípravků. Rozhodující vlastností surovin pro výrobu kosmetických přípravků je jejich zdravotní nezávadnost. V dřívější době se používaly jako suroviny zejména přírodní látky, v současné době je často nahrazujeme látkami syntetickými.

Surovinová základna pro výrobu kosmetických přípravků je široká, obsahuje:

• látky, které mají přímý vliv na funkční vlastnosti přípravků,

• látky, které tvoří aplikační formu (např. emulgátory) – sem můžeme zařadit i doprovodné látky, jako jsou např. konzervační látky a barviva.

Přehled kosmetických surovin:

• suroviny z ropy,

• lipidy, mezi které řadíme rostlinné oleje, živočišné tuky, vosky a steroly (lipidy v širším slova smyslu),

• alkoholy,

• samostatně a komplexně účinné látky,

• silikonové oleje,

• vonné látky,

• konzervační látky a barviva.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp

Napsat komentář

Čist dále

Co je to LIGASANO?

Ráda bych vás upozornila úžasný produkt LIGASANO. Materiál LIGASANO není novým výrobkem, ale na trhu v České republice se nevyskytuje.

Více
Košík