Dovolená 15.12 - 20.12

Jak pochopit, že se jedná o plísně (mykózu)?

 

Jednou z nejčastějších infekcí nehtů je onychomykóza – plísňová infekce nehtové ploténky, nehtového lůžka nebo obou. Ve všech zemích světa je to jedno z nejčastějších onemocnění pokožky a přilehlých epitelů. Podíl plísňových infekcí je asi 50% z celého množství patologií nehtového aparátu.

 

Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) je každý čtvrtý obyvatel naší planety nemocný s onychomykózou. Tak vysoká prevalence plísňové infekce nehtů umožňuje považovat onychomykózu za jeden z nejnaléhavějších problémů světového zdraví.

Šíření onychomykózy do značné míry závisí na klimatických a sociálních podmínkách, věku, pohlaví, povolání, doprovodných onemocněních a dalších faktorech.

Předpokládá se, že nehtová ploténka u zdravého člověka je pro mykotickou infekci prakticky nezranitelná. Vzniku infekce tedy obvykle předchází poranění nehtu, lokální narušení povrchu nehtu nebo celkové snížení imunity a obranyschopnosti organizmu.

Za přítomnosti příznivých podmínek (teplo, vlhkost, problémy s imunitou) plíseň napadne bezbranné tkaně a začne se množit, takto vznikají infekční procesy v kůži a na nehtech. V období začátku infekce je obvykle pro pacienta a ostatní mykóza nepostřehnutelná.

K pronikání plísně do nehtové ploténky přispívají následující faktory:

 • porušení struktury nehtu,
 • mechanické poranění nehtů,
 • špatně provedená manikúra nebo pedikúra,
 • doprovodná somatická patologie (endokrinopatie, onkologie, onemocnění gastrointestinálního traktu, nervového systému, onemocnění krve, apod),
 • užívání léků (např. Cytostatika nebo hormonální léky),
 • chemické faktory (stálý kontakt s vodou, syntetické detergenty, odmašťovací prostředky);
 • těsné, úzké boty vyrobené ze syntetických materiálů (vytvářející vlhké a teplé prostředí, které vytváří příznivé podmínky pro rychlý rozvoj infekce);
 • individuální charakteristiky potu (s převahou sympatického typu vegetativního systému);
 • různé deformace a individuální anatomické rysy chodidla (ploché chodidlo, úzké meziobratlové prostory a související s tím špatné provzdušňování);
 • rychlost růstu nehtových plotének.

Jak se vyhnout plísním?

 • Používejte pohodlné a vysoce kvalitní boty;
 • Boty musí být suché a čisté. Doporučuje se dezinfikovat obuv. Pokud se nohy příliš potí se doporučuje každý den  provést dezinfekci bot zevnitř a to zejména pro lidi, co nosí obuv bez ponožek, tedy na holá chodidla.
 • Nechoďte naboso v lázních, sauně nebo posilovně. Po návštěvě veřejných míst používejte dezinfekční nebo dezodorační prostředky s antiseptickými vlastnostmi pro nohy.
 • Nenoste boty jiných lidí.
 • Po sprše otřete chodidla co nejdůkladněji, zejména mezi prsty na nohou.

Je možné mykózu vyléčit?

Léčení onychomykózy je komplexní problém a vyžaduje maximální úsilí. Moderní princip léčby onychomykózy spočívá v používání prostředků, zaměřených na destrukci nebo inhibici reprodukce plísní. Délka léčby závisí na závažnosti a stupni vývoje onychomykózy. Úspěšná léčba onychomykózy nechrání pacienta před možnosti opětovné infekce.

Zevní terapie v kombinaci s mechanickým odstraňováním postižených tkaní je považována za šetrnější a účinnější. Lokální terapie umožňuje vytvářet velmi vysoké koncentrace antimykotiků na povrchu nehtu. Mechanické čištění pak odstraní zasažené části nehtu pomocí speciálních fréz, tento zákrok ale musí být proveden profesionálním podologem.

K dosažení účinku při léčbě plísňových infekcí nehtů je nutná trpělivost a perzistence, pacient musí poctivě dodržovat doporučení podologa. Lokální terapie vyžaduje každodenní aplikaci antimykotik po celou dobu, dokud nedojde k růstu zdravé nehtové ploténky.

Preventivní opatření proti aktinomykóze zahrnují osobní hygienu, péči o nehty, eliminaci nebo kompenzaci rizikových faktorů, ale také profylaktické použití lokálních antimykotik (tinktura, sérum). Dbát zvýšené opatrnosti je třeba zejména při návštěvě veřejných míst.

Pokud si všimnete změny ve struktuře nebo barvě nehtové ploténky – neodkládejte to na později, kontaktujte svého podologa a dermatologa. Čím dříve je problém diagnostikován, tím úspěšnější a kratší bude doba terapie a rychlejší bude uzdravení.

 

Světlana Raykhman, váš specialista v oblasti podologie.

 

Facebook
WhatsApp

Napsat komentář

Související produkt

Čist dále

Co je to LIGASANO?

Ráda bych vás upozornila úžasný produkt LIGASANO. Materiál LIGASANO není novým výrobkem, ale na trhu v České republice se nevyskytuje.

Více
0
  0
  Košik
  Prázdný košíkNávrat do obchodu